piątek, 17 maja 2024 |  imieniny obchodzi: Weronika, Sławomir, Brunon

Informacja o Gminie
Urząd Miasta i Gminy
Rada Miasta i Gminy
Inwestycje
Gospodarka i Rolnictwo
Kultura i Edukacja
Sport , Turystyka, Zabytki
Informacje i ogłoszenia
Gospodarka odpadami
Wiedza i kompetencje - przepustką do sukcesu
 


 
Rezerwaty przyrody

Na terenie gminy Prochowice zlokalizowane są 2 rezerwaty przyrody o łącznej powierzchni 81,57 ha, co stanowi 0,79 % powierzchni całej gminy. Są to rezerwaty „Brekinia” i „Łęg Korea”.

 

„Brekinia”:

Rezerwat leśny „Brekinia” utworzony został Zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 31 grudnia 1993 roku (MP Nr 4 poz. 20). Rezerwat  zlokalizowany jest na południe od wsi Mierzowice, obejmuje niewielki lasek o powierzchni 2,28 ha utworzony przez gatunki drzew liściastych takich jak dąb, lipa i grab. Wśród nich występują pojedynczo i grupowo egzemplarze jarzęba brekinii rosnącego we wnętrzu lasu w postaci podrostu. Wśród roślin kwiatowych na uwagę zasługują pokaźne połacie konwalii majowej, której towarzyszy kokorczykowa wielokwiatowa.

Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych jedynego poza terenami górskimi stanowiska brekinii.

Czy to jakiś dziwny klon ?

Takie skojarzenia budzi na pierwszy rzut oka liść brzęka czyli brekinii. Tymczasem ten gatunek, stanowiący rodzimy składnik polskiej flory drzew, ale będący jednym z najrzadszych jej elementów, jest w rzeczywistości jarzębem, czyli bliskim krewnym powszechnie znanej "jarzębiny".

 

Brzęk - "gatunek charyzmatyczny"

 

Choć nie zawsze znana laikom, dla leśnika brekinia jest jednym z symboli ochrony przyrody. Przez swoją rzadkość i osobliwość jest drzewem po prostu lubianym, a konieczność ochrony jej stanowisk nie budzi wątpliwości.

 

„Łęg Korea”:

Rezerwat leśny „Łęg Korea” utworzony został Rozporządzeniem Wojewody Dolnośląskiego z dnia 5 stycznia 2001 roku (Dz. Urz. Nr 2 poz. 19 z 2001 roku). Rezerwat obejmuje powierzchnie 79,29 ha i zlokalizowany jest we wschodniej części gminy przy ujściu Kaczawy do Odry. To obszar leśno-bagienny ze zwartą kępą łęgu jesienno-wiązowego w kompleksie z grądem niskim oraz łęgiem wierzbowo-topolowym i płatami olesu porzeczkowego. Ze zbiorowisk nie leśnych występuje tu arcydzięgiel nabrzeżny, łąka wyczyńcową oraz szuwar trzcinowy. Celem ochrony jest zachowanie szczególnych wartości przyrodniczych jakimi charakteryzuje się cały Obszar Chronionego Krajobrazu  „Dolina Odry”.

 
«« wstecz

drukujwyślij ten link
  
on line: 2 odwiedzin: 4247245
CIEKAWE LINKI|
admin@prochowice.pl © Prochowice 2008 - 2024. Wszystkie Prawa zastrzeżone