sobota, 27 kwietnia 2024 |  imieniny obchodzi: Felicja, Teofil, Zyta

Informacja o Gminie
Urząd Miasta i Gminy
Rada Miasta i Gminy
Inwestycje
Gospodarka i Rolnictwo
Kultura i Edukacja
Sport , Turystyka, Zabytki
Informacje i ogłoszenia
Gospodarka odpadami
Wiedza i kompetencje - przepustką do sukcesu
 


 
UWAGA NA UPAŁY 3 STOPNIA

Uwaga na upały!!!!

Przygotowuj się do nadejścia fali gorąca

 

Będzie gorąco. W sobotę w Polsce temperatura sięgnie 33 stopni. W zachodniej Europie prognozy mówią nawet o czterdziestu stopniach.

 

Między 10.00 a 16.00 najlepiej unikać przebywania na słońcu. W takie dni trzeba zaopatrzyć się w min. 2 litry wody, warto też zadbać o nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Jak upały wpływają na organizm?

         Nasze ciało będzie dążyć do utrzymania swojej naturalnej temperatury, czyli 37 stopni. Najskuteczniejszym mechanizmem obronnym jest pocenie się, ale powoduje to odwodnienie, dlatego tak ważne jest picie większych ilości wody. Przy czterdziestu stopniach ciepła mózg wysyła sygnał do mięśni by zwolniły, dlatego wtedy najszybciej się męczymy. Powyżej 41 stopni nasz organizm zaczyna wyłączać się, a procesy chemiczne gwałtownie zwalniają. Powyżej czterdziestu czterech stopni w naszym organizmie zaczyna ścinać się białko, istnieje wysokie ryzyko udaru. Wtedy jest już za późno na zapobieganie i musimy jak najszybciej otrzymać pomoc medyczną.

         W czasie upałów lekarze radzą unikać przebywania na otwartej przestrzeni w godzinach największego nasłonecznienia. Wysokie temperatury wiążą się z nasileniem objawów chorób meteorotropowych oraz układu krążenia. Lekarze zalecają, by unikać bezpośrednio działających promieni słonecznych, zwłaszcza w godzinach południowych, kiedy temperatury i nasłonecznienie są największe. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny w czasie gorącego dnia, a także zbyt długie przebywanie na słońcu lub w przegrzanym pomieszczeniu mogą spowodować uraz termiczny.

         Aby zminimalizować negatywne skutki wysokich temperatur i nie dopuścić do oparzeń słonecznych, odwodnień i omdleń trzeba przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim należy regularnie pić duże ilości wody, szczególnie niegazowanej, a także zakładać luźne ubrania (nie z tworzyw sztucznych) w jasnym kolorze, które odbijają promieniowanie słońca oraz pomagają utrzymywać normalną temperaturę ciała.           Ważna jest także odpowiednia dieta, eliminująca spożywanie potraw ciężkostrawnych i tłustych na rzecz lekkich posiłków z dużą ilością świeżych warzyw i owoców. Skórę trzeba chronić kremem z filtrem UV, oczy okularami z ciemnymi szkłami ochronnymi, a twarz i głowę kapeluszem z szerokim rondem, chustką lub czapką z daszkiem. Unikać należy także skrajnych zmian temperatur. Chłodny prysznic natychmiast po przebywaniu w upale może spowodować bowiem wystąpienie efektu hipotermii. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze, osoby z chorym układem krążenia oraz dzieci.

         Trzeba pamiętać, że upalne dni źle znoszą także zwierzęta. Najważniejszą zasadą jest zapewnienie im swobodnego dostępu do czystej, świeżej wody. Absolutnie nie wolno również zamykać zwierząt w samochodzie zostawionym w pełnym słońcu.

         Wysokie temperatury to także wzrost zagrożenia pożarowego w lasach oraz zwiększone uszkodzenia asfaltowych nawierzchni dróg.

 

 

Barbara Rosiak

GCZK Prochowice

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
on line: 1 odwiedzin: 4244904
CIEKAWE LINKI|
admin@prochowice.pl © Prochowice 2008 - 2024. Wszystkie Prawa zastrzeżone